Blog o mobilních domech

Topení v mobilním domě

Mobilní domy nebo chcete-li mobilheimy jsou objekty jako každé jiné a je nutné je vytápět. 

Způsobů vytápění je celá řada a my se na ně v tomto článku podíváme jeden po druhém:

  1. plynové topení na propan butan – jedná se o nejobvyklejší vytápění, kterým jsou mobilheimy vybaveny. Většinou jde o originální způsob topení. Mobilheim disponuje klasickým kotlem na spalování propanu butanu. Ke kotli se tedy připojují PB lahve, kotel plyn spaluje a ohřívá vodu, která poté cirkuluje v radiátorech. Některé kotle na propan-butan lze upravit, tzv. "přetryskovat" na spalování zemního plynu. Je ale často jednodušší a snadnější celý kotel vyměnit.
  2. elektrické topení - druhý nejčastější způsob vytápění mobilních domů. Obrovskou výhodou je jednoduchá instalace a nutnost pouze elektrické přípojky s odpovídajícím jištěním. Možnosti elektrického topení jsou dvojí – buď varianta s elektrickými přímotopy anebo elektrický, kotlem, který následně ohřívá médium, které koluje v radiátorech.
  3. plynové topení na zemní plyn – obdobný způsob jako propan butan (ohřáté médium koluje v radiátorech), jen kotel spaluje zemní plyn. Nutností je samozřejmě přípojka plynu.
  4. krbová kamna – asi te nejstylovější typ vytápění. Nicméně konstrukčně asi nejsložitější. Je nutné udělat prostup ve střeše nebo zdi mobilheimu a osadit venkovní komín. Jedná se o certifikované nerezové tříplášťové komíny. Obvyklá cena takovéto přestavby je v řádu cca 20–30 000 Kč (bez ceny krbových kamen).

A jaký typ vytápění zvolit?

Vše závisí hlavně na tom, jaké sítě jsou na vašem pozemku dostupné.

  • pokud jste "odříznutí od světa" jsou logickou volbou krbová kamna v kombinaci s pb kotlem
  • máte na pozemku plynovou přípojku? V tom případě je vhodnou volbou kotel na zemní plyn.
  • Máte k dispozici pouze elektriku? V tom případě zvažte elektrický kotel. Pokud ale v mobilheimu nemáte vodní topení, zvažujte přímotopy.
  • Navíc ve všech těchto variantách můžete využít také krbová kamna ... 

Z velké části tedy topení závisí jak na vybavení pozemku, tak na vybavení mobilheimu, který jste koupili. Asi nemá úplně smysl osazovat elektrické přímotopy, když máte plně funkční pb kotel.

V Marvelu jsme samozřejmě schopni vám všechny tyto přestavby realizovat, stačí nás jen kontaktovat.

Máte o mobilheim zájem nebo se chcete jen na něco zeptat?

Pokud nechcete psát, můžete rovnou zavolat k nám do Rožnova na telefon 775 334 455