Blog o mobilních domech

Jaký mobilheim zvolit?

Možná jste se už pevně rozhodli pro koupi mobilního domu nebo jeho pořízení teprve zvažujete. V obou případech si nechte čas na rozmyšlenou a zvažte, jaký typ mobilního domu, tzv. mobilheimu, je pro vás nejvhodnější. Jako vodítko pro vás máme několik otázek, na které si zkuste odpovědět.

Za jakým účelem mobilní dům kupuji?

Asi byste byli překvapeni, kdybychom vám prozradili, k čemu všemu si lidé domky pořizují. Jeden zákazník nám přiznal, že mobilní domek usadí v rohu zahrady a plánuje z něj udělat svou, jak se říká, trucovnu. 

Mobilní domy jsou využívány k mnoha účelům, jako například provozovna rychlého občerstvení nebo kadeřnictví, ubytování pro stavební dělníky, jako letní apartmán k pronájmu turistům a samozřejmě také k trvalému bydlení. O účelu pořízení mobilního domu musíte mít jasno, abyste zvolili ten pravý.

Kolik lidí bude v mobilheimu bydlet?

Toto je důležitá otázka, kterou nepodceňujte. Podle počtu osob se odvíjí velikost obytné plochy, celková dispozice domu, počet pokojů nebo velikost plochy hlavního obývacího pokoje.

Má mobilní dům sloužit pro celoroční bydlení?

Dostáváme se k další zásadní otázce. Chcete v mobilheimu bydlet trvale celý rok nebo bude sloužit jen jako zahradní chata pro občasný víkendový pobyt obvykle od jara do podzimu? Na základě tohoto rozhodnutí pak můžete zvolit sezónní mobilní dům, který je levný, ale nemá zateplení, zateplený/celoroční dům s izolací, která však nedostačuje našim klimatickým podmínkám nebo pak zateplený mobilní dům vhodný pro naše české klima. Takový dům je srovnatelný s běžným domem. V zimě izoluje, není v něm chladno a v létě se nepřehřívá. V kombinaci s krbovými kamny vznikne útulná chaloupka s praskajícím ohněm a téměř zapomenete, že jste v mobilheimu.

Kde budu mobilní domek umísťovat?

Každý, kdo si mobilní dům pořizuje, nejspíš předem ví, kam ho má v plánu umístit. Než mobilní dům na určené místo dopravíte, doporučujeme vám, abyste se informovali u prodejce mobilních domů.

Kupuji mobilheim jako investici za účelem dalšího prodeje nebo pronájmu?

Mobilní dům může sloužit i jako dočasné bydlení například po čas stavby vašeho rodinného domu. Po uplynutí této doby zkuste domek výhodně prodat a vynaložené peníze se vám vrátí zpět. Pokud jste koupili starší mobilní domek a rozhodnete se pro jeho renovaci a zateplení, můžete nakonec ještě vydělat a to minimálně několik desítek tisíc korun. Další možností, jak znovu získat investované peníze, je domek pronajímat jako prázdninové bydlení pro turisty. V takovém případě se vám pořizovací náklady vrátí v horizontu 2 až 4 let. Samozřejmě v závislosti na kvalitě domu, lokalitě a atraktivitě okolí.

Kolik peněz mám na pořízení mobilního domu?

Další důležitá otázka se týká vašeho rozpočtu, vyhrazeného pro koupi mobilního domu. Každý má svou horní mez, přes kterou nechce překročit a od toho se pak také odvíjí typ a velikost kupovaného domu. I v případě mobilních domů platí rčení „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.“ Cena by pro vás neměla být tím hlavním měřítkem. V první řadě se vždy dívejte na kvalitu, dispozice a další parametry domu.

Mám si koupit dražší a lépe vybavený mobilheim nebo levnější s horšími parametry, který si následně upravím?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Velmi záleží na tom, za jakým účelem mobilní dům pořizujete a jaké máte možnosti a schopnosti domek upravit podle svých představ.

Chci, aby měl mobilní dům okna s dvojskly nebo trojskly?

Dovolujeme si hádat, že byste se rozhodli raději pro trojskla, je to tak? Je pravdou, že trojsklo, je lepší než dvojsklo, a nakonec i dvojsklo izoluje lépe než obyčejné sklo. Ale pravdou je také to, že žádné sklo nezmůže nic bez kvalitního zateplení a izolace celého mobilního domu. Pro lepší názornost si představte, jaké by to bylo, bydlet přes zimu v osobním autě s trojskly. Teplo by vám určitě nebylo. Bohužel se najdou i takoví prodejci, kteří nabízejí nezateplený mobilheim s trojskly a vydávají ho za celoroční.

Budu v mobilheimu topit plynem, elektřinou nebo tuhými palivy?

V případě celoročního bydlení v mobilním domě je potřeba řešit způsob vytápění. Obvykle mají mobilheimy topení na elektřinu nebo plyn, které však bývají poměrně drahé, v závislosti na zateplení domu. Nejlepší volbou jsou krbová kamna, která domek nejen vytopí, ale zajistí i útulnou atmosféru. V našich mobilních kancelářích je máme a jsme s nimi velmi spokojeni. Krbová kamna můžeme namontovat a zapojit spolu se speciálním certifikovaným komínovým systémem.

Máte o mobilheim zájem nebo se chcete jen na něco zeptat?

Pokud nechcete psát, můžete rovnou zavolat k nám do Rožnova na telefon 775 334 455