Blog o mobilních domech

Jak přepravit mobilní dům

„A jak k nám vlastně ten domek dostaneme?“

Tuto otázku si pokládá většina lidí, kteří se rozhodnou pro pořízení mobilního domu a nemají s jeho koupí dosud žádné zkušenosti. Přece jen, mobilní domek není pračka, nemůžeme si ho přivést v kufru auta, a proto jsou pochyby zcela na místě.

Dopravu mobilního domu zajišťujeme sami nebo prodejce?

Pokud jste si vybrali mobilní domek neboli mobilheim u spolehlivého a seriózního prodejce, můžete starosti s jeho přepravou hodit za hlavu. V tomto případě je doprava mobilheimu zahrnuta v ceně. Doporučujeme určitě tuto dopravu využít a nepouštět se do přepravování mobilního domku na vlastní pěst. Doprava mobilních domů totiž skýtá mnoho rizik a při přepravě prodejcem tyto rizika bere na svá bedra právě prodejce a ručí za případné škody způsobené v průběhu převozu. 

Je potřeba brát v úvahu, že mobilheim při přepravě pracuje, dochází k zatěžování jednotlivých částí a může dojít k poškození. Zejména při převozu zatepleného mobilního domku s omítkou je potřebná zvláštní obezřetnost. Například může dojít k poškození dřevěné konstrukce, popraskání omítky nebo obložení, vzniku mezer a následně tepelných mostů. Pokud tato poškození vzniknou při přepravě zajištěné prodejcem, opravy hradí a zařizuje prodejce. Pokud byste mobilní domek přepravovali sami, jeho konečná cena by se navýšila nejen o cenu dopravy, ale i o výdaje za tyto případné opravy. Opět podotýkáme, i přes to, že se budeme opakovat, pokud máte tu možnost, využijte dopravu zdarma zajištěnou prodejcem.

Na co si dát pozor při sjednávání dopravy mobilního domu?

Tak jako v každém oboru, i v případě mobilních domů narazíte na různé typy prodejců. Spolehliví prodejci mívají zaměstnance, kteří se přímo věnují převozům mobilních domů a mají v tomto směru letité zkušenosti. Riziko vzniku poškození způsobených přepravou tak dokážou snížit na minimum. Můžete narazit i na takové prodejce, kteří na vás budou zkoušet své triky. Nabídnou vám mobilní dům za nižší cenu, avšak bez dopravy. Za dopravu vám zvlášť naúčtují desítky tisíc a vaše radost z úspory se rázem změní ve zklamání. Také se můžete setkat s prodejci, kteří nabízí dopravu mobilheimu zdarma, ale pak se dozvíte, že pouze do vzdálenosti 50 km. Pokud potřebujete dopravit mobilní dům dál, připravte se na další výdaje.

Kontrola mobilního domu po přepravě

Po převozu mobilního domu je nutné celý dům zkontrolovat. Kontrola musí být pečlivá, je potřeba prohlédnout všechny části domu a nic nezanedbat. Pokud zjistíte jakékoli rozdíly oproti původnímu stavu, v jakém byl mobilní dům u prodejce, trvejte na sepsání protokolu, do kterého podrobně a výstižně zaznamenáte všechna poškození. Tento dokument pak nechejte podepsat dopravcem nebo zástupcem prodejce. Pokud máte možnost, pořiďte i fotodokumentaci nebo pořiďte videonahrávku, na které si necháte potvrdit dopravcem, případně prodejcem, všechny nalezené vady. Tuto kontrolu a sepsání škod určitě nepodceňujte a učiňte tak hned po převozu. Později už by prodejce na vaše stížnosti nemusel brát zřetel.

Usazení mobilního domu

Dostáváme se k dalšímu důležitému bodu, který je potřeba předem zvážit a tím je usazení domu. Je velký rozdíl mezi dopravou mobilního domu zdarma na místo a dopravou zdarma na místo včetně usazení domu. Při pouhé dopravě zdarma vám bude mobilní dům dovezen, vyložen na pozemku a jeho usazení už zůstane na vás. 

Co vlastně takové usazení mobilního domu znamená a co vše obnáší? 

  • Mobilní dům se usazuje na místo, které musí být náležitě připraveno.
  • Je potřeba zajistit zpevněný podklad a železné zpevňovací patky, nachystat přípojky pro vodu, plyn a elektřinu. 
  • Přenesení mobilního domku na určené místo také není jednoduchou záležitostí. Budete muset povolat jeřáb nebo větší počet lidí, kteří domek přesunou. 

Jak vidíte, kolem usazení mobilního domku je mnoho starostí a je určitě lepší nechat je na prodejci.

Nevíte si rady s dopravou mobilního domu nebo s jeho usazením? Kontaktujte nás a zeptejte se nás na cokoliv.

Máte o mobilheim zájem nebo se chcete jen na něco zeptat?

Pokud nechcete psát, můžete rovnou zavolat k nám do Rožnova na telefon 775 334 455